Všechno se vším souvisí...

12. března 2011 v 20:27 | Viollet |  Malá chytrá
Dnešní ráno se nejevilo ničím zvláštním. Je sobota - a to znamená, že když má náš kutilský soused náladu, vrtá do zdi (jak milé a ohleduplné). Bohužel jí měl i dnes, takže nemělo cenu převalovat se v posteli a pokoušet se znovu usnout. Po dobré půlhodině vytrvalého mučení doprovázené pocitem brzkého prasknutí lebky jsem se snažila usměrnit tok myšlenek jinam, od představy vrtačky zaražené v jeho zadku. Pak jsem ale narazila na článek o Japonsku...
Určitě jste o oné katastrofě taky četli, nebo alespoň něco málo zaslechli. A pokud ne, nebylo by na škodu trochu se informovat. Je to hrůza - včera mi kamarádka posílala odkaz na článek o zemětřesení, a teď tohle. Dnes nebudu psát o tom, co se v Japonsku stalo - to si ostatně můžete přečíst jinde. Dnes budu psát o tom, co se děje všude kolem nás - a zároveň vás chci popostrčit, abyste se nad tím zamysleli spolu se mnou...
...
... protože všechno se vším souvisí.

Někteří lidé tvrdí, že to není jejich věc. Že se tím zabývat nemusí, protože ''až se lidstvo poučí, oni už tu nebudou''. Já tomu říkám lhostejnost, zbabělé strkání hlavy do písku, které hraničí až se sobeckostí - co další generace? Jejich děti a vnoučata? Nebudu jmenovat inteligenta, který todle prohlásil. Smutné je, že není jediný. Takových lidí je spousta, lidí materialistických a lhostejných, kterým je šumák, že příroda kolem nás umírá. Hlavní je, že se mají dobře, můžou si vybrat, kterým z šesti aut pojedou do práce, bez ohledu na to, jak je to ekologické....
Od zvířat se lišíme především schopností rozumně myslet (což je bohužel u valné většiny lidí spekulativní, že?). Právě proto bychom se měli snažit naši (čímdál míň) zelenou planetu chránit, stejně tak tvory žijící na ni, rozumně využívat zdroje které nám nabízí, ale zároveň je obnovovat, starat se o ní, pomáhat jí regenerovat se a nesnažit se jí celou podkopat, znečistit, vykácet a vytěžit z ní veškeré neobnovitelné zdroje... Ropa taky není nekonečná, ale čína z ní s chutí vyrábí tuny neužitečných a k životu zbytečných věcí, které se pak rozkládaji stovky let někde na smetištích, je-li libo, tak i v přírodě. Jen se kolem sebe rozhlédněte a schválně si popravdě řekněte, kolik věcí kolem vás je úplně zbytečných.

Dokud nebude vytěžena všechna ropa, nic se nezmění. Až dojde, bude pozdě plakat nad rozlitým mlékem. Následky, dříve nebo později, pocítíme všichni.
...
Zkrátka, lidé myslí jen na své pohodlí a ignorují jeho důsledky. Z děštných pralesů na naší Zemi zbylo všehovšudy jen mizerných 30% a denně ho ubývá stále víc. Kácejí se hektary lesů, protože není místo pro nové domy a pole. Najdou se lidé, kteří mají 3 vily, a také lidé, co nemají kam složit hlavu. V Americe je nespočet obézních dvouset-kilových lidí, kteří se cpou od rána do večera, zatímco v Africe každý den umírají děti hladem. Přitom dvě třetiny polí se používají k nasycení dobytka.

Pomalu se dostávám k závěru své myšlenky.

Je třetí měsíc roku 2011 a než se nadějeme, budou Vánoce. Pravděpodobně se těch příštích nedožijeme. Říká vám něco datum 21. prosince 2012? Určitě ano...
Je dost možné, že Mayové, Sibyla a Merlin měli pravdu... i když i to je spekulativní - většina věštců byli zhulení pomatení magoři, v jejich jeskyních se totiž uvolňoval omamný plyn (což je taky spekulativní, že?). Nebudeme si dělat zbytečné iluze - vypadá to bledě. Tsunami, zemětřesení, jaderný únik...
Nejhorší na tom je, že ZA VŠECHNO SI MŮŽEME MY SAMI. Jen na nás záleží, co bude dál. Jestli se po sobě budeme jen nechápavě dívat a čekat, jestli onen osudný den umřeme, nebo zvedneme prdel a něco s tím uděláme. Jestli budeme tyhle věštby poslouchat a řídit se jimi, nebo se pokusíme změnit běh událostí. Na to ale jeden člověk nestačí, je třeba přesvědčit většinu.

Když si člověk postupem času upravoval planetu Zemi k obrazu svému, měl počítat s tím, že každý zásah mu oplatí bolestivou ranou.
...

Pokud by měl někdo zájem ověřit si fakta ohledně konce světa:
DEŠIFROVÁNÍ MINULOSTI

Gratuluji všem, kteří můj zdlouhavý článek přečetli až do konce.
Chtěla bych také poděkovat své kamarádce za poskytnutí informací při psaní a výše zmíněnému Alberonovi, jehož nechutná lhostejnost mě donutila k zamyšlení.

Na závěr bych sem chtěla dát videoklip mé oblíbené písničky:
System of a Down - Atwa


Použité fotografie: DanLinners, v-trayal, zoop-zoop a neznámý autor.

Hezký zbytek večera přeje
Viollet
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Charlie Charlie | 12. března 2011 v 20:34 | Reagovat

Otázka je,jak proti tomuhle jít :-?

2 Viollet Viollet | Web | 12. března 2011 v 20:41 | Reagovat

[1]: Myslím, že společně bychom na něco určitě přišli... Jak už jsem řekla, jeden člověk s tím nic nezmůže, je potřeba sílu všech.

3 Slunďa Slunďa | Web | 12. března 2011 v 21:46 | Reagovat

Ahoj viollet. K Tvé anketě - patřím ke lhostejné většině. Jsem pragmatička a věřím na to, že pokud má konec světa nastat, pak to nebude proto, že to předpověděla Sybila, ale proto že se stupidní lidstvo vyhladí svým nesmyslným chováním. Takže (pro mě) jsou všechny ty předpovědi tak trochu off topic ... když bylo mojí mámě 12, tak měl taky nastat konec světa. Říkala mi, že se straště bála a ..... nic. Tož tak. Začíná jaro, tak šupky hupky do přírody. ;-) Ale článek máš pěkně napsaný a jak je vidět, máš i smysl pro humor ... (... gratuluji všem, kteří můj zdlouhavý šlánek přečetli až do konce.) :-) Hezký večer. :-)

4 Sofie Sofie | 7. srpna 2011 v 19:03 | Reagovat

Moc hezký článek, je vidět, že tě tohle téma trápí... To mě taky. Sama za sebe se snažím dělat, co se dá... Třídím odpad, kam to jde, jedu místo autem na kole, když nakupuju, tak hlídám obalové materiály a vyhýbám se hliníku a plastu, jak jen to jde. Vždycky to samozřejmě nejde, ale kdyby se takhle snažili všichni a neříkali si právě "kašlu na to", bylo by to znát... Třeba jenom u pitné vody. My pijeme z kohoutku, ale i kdyby tam, kde není voda dobrá, lidé investovali do filtračních zařízení, během chvíle by se jim to vrátilo, protože kolik vyhodíme za pet lahve a to ani nemluvím o tom, jak je kupovaná voda drahá a leckdy dost uleželá, což málokoho napadne :(
Ještě jsem si vzpomněla na výstižný citát, který nám po dlouhou dobu visel na základce v hale:

"Až zemře poslední strom, poslední ryba bude chycena a poslední řeka otrávena, teprve potom poznáme, že peněz se nenajíme..."

5 May May | Web | 29. srpna 2012 v 8:25 | Reagovat

Tak, už konečně jsem se k tomu dostal (můj předchozí komentář smaž, je-li to možné).
S tímhle jednoznačně souhlasím a kdo ne, měl by být neprodleně odstřelen.
Hlavní problém je v tom, že příroda bývala štít. Lidi ale nalezli způsob jak svářet, a přetavili štít na meč. A o co dneska jde? O peníze. O nic jiného. Od doby co zemřel A. Hitler se myslím nenarodil nikdo, kdo by zabíjel ne kvůli penězům a moci. Často o tomhle přemýšlím a říkám si, jestli už svět nezašel moc daleko. Jestli nezašel moc daleko na to, aby se ještě něco změnilo.. Příroda se dá napravit. Domy se vždycky dají sbourat a na jejich místa vysázet pole a lesy. Jenže.. lidi. Ty lidi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.