Tam, kde to smrdí smogem - Frýdek Místek

15. května 2011 v 13:53 | Viollet |  Malá chytrá
Frýdek-Místek z pohledu jedné Místečanky. Žádné vlastenecké ódy, ani kecy z wikipedie.

Frýdek-Místek


Docela stará fotka z roku 2007, focená od nás z kuchyně. Tehdy ještě Morava byla Moravou (nebo Korunou?), místo toho tam teď trůni TESCO ''express'' s extra pomalými prodavačkami. Pamatuju, co jeden z vedlejší třídy narval rohlík do sáčku a utek, aby se tím vyhl té pekelné frontě (o pěti lidech, zato na půl dne!). Samozřejmě, já debil si tu frontu vystojím. Měla sem sebrat kávenky do kapsy a jít. Co z toho mám? Ráno před školou si tam stejně nezajdu, protože každý správný důchodce musí vstát v 6, aby se tam dostal jako první, a pak stejně nadává, jak je tam všechno drahé a strašné. Z oken odstranili tapety, takže teď, každý, kdo projde, musí dovnitř čumět jak vůl. Číže už se ani v klidu nepoškrábete v řiti (nebo někde jinde, žeano). Mohla bych se půl dne vykecávat o nějakým přitroublým tescu. Ale na druhou stranu v Moravě měli xxx prošlých věcí, navíc fatálně předražených, tak co. Jen věci den před propadnutím byly slevněné. Na ty se důchodci vrhali s holema. Ach, ten notoricky známý kovový košík se slevněným zbožím...
A co třeba naše sportovní hala: už čtvrtým rokem se konají akce na rozloučenou, že už se konečně zbourá... a hele, vona tam furt stojí. I když tohle nepatří k těm věcem, co by mě vyloženě štvaly.
Stereotyp a deprese. To je, z čeho já šílím. Leze mi na nervy todle odporné sídliště. Zapáchající soused z vyššího patra, když sleduju jeho oporný úšklebný výraz, jak se výtah zavírá a ujíždí mi před nosem. Úchylný chlap, který chodí dokolečka kolem baráků, povída si se svým psem a přemlouvá malé děti, aby se v křaku svlíkly, a předstíraly, že čůraj. Štajner, městský úchyl, kterej lítá za každou babou co potká. Za malým děckem, i zcvrklou babkou. Za vším. A abych nezapomněla na Baumax, kde v nádrži za ním romové loví ryby, u skladu spí agresivní bezdomovci, a v poli, kousek vzadu, si to feťáci píchají do žíly.
V takových chvílích se zeberu a vypadnu pryč. Procházím se po městě, a utápím v melancholii. Nejradši chodím po Frýdku, nejlépe tam, kde to ještě nemám pořádně prozkoumané. Taky po poli (ale ne v tom, kde se před feťáky musím schovávat v obilí). A občas si sednu ke stavidlu. Slabost mám hlavně pro staré opuštěné továrny a baráky, i vlakové nádraží.
Domov? Moje pocity jsou dost rozpolcené. Často na tohle město plné pedofilů nadávám, ale na druhou stranu, je to moje rodiště. Každopádně, jednoho dne bych si chtěla sbalit věci, koupit jízdenku na vlak, a odjet. Procestovat Česko jako vandrák, a nezkejsnout celý život na jednom místě.
Pohled z ókna
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Monika Monika | Web | 15. května 2011 v 14:16 | Reagovat

Hezky napsané, s tím tescem mas asi pravdu, trochu to po*rali, ale nu coz stalo se. Hala ještě stojí, páč městu došly prachy, no jo uchylna radnice, nic nenadelas. Na sidlisti byxch nikdy bydlet nechtela, ale mesto bych nemenila :-)

2 Cirrat za blog o tématu týdne Cirrat za blog o tématu týdne | Web | 16. května 2011 v 13:34 | Reagovat

Ahoj, tvůj článek na toto téma týdne mě zaujal a tak jsem ho šoupla na blog věnovaný "přehledům" tématu týdne, viz odkaz. Díky za počtení.

3 RiTchie RiTchie | Web | 16. května 2011 v 21:35 | Reagovat

Hehe to je fajný článek :D Koruna... Tam jsem chodil po škole čas od času na kolu... :D Jó kde jsou ty časy. A Štajnar mi a Dominikovi chtěl prodat diskmena :D Hehe ber věci i z té lepší stránky... :)

4 Viollet Viollet | E-mail | Web | 17. května 2011 v 6:30 | Reagovat

[3]: Diskmena? Tak žeště že ne něco jinýho :D...
Snažím se, ale poslední dobou to není lehké. :-)

5 linda linda | 28. ledna 2012 v 11:08 | Reagovat

Ahoj  Viollet, na tvůj blog jsem narazila
při náhodném hledání informací o smogu ve FM.Zjistila jsem, že jsme blízké sousedky.Trošku jsem nahlídla do tvého blogu a tak trochu jsem v tobě poznala  svoji dávnou samu sebe- počítám, že jsem ta generace před tebou. Jsem daleka sdělovat ti životní moudra, protože zkušenost je nepřenosná. Jen  vím,jak jsem viděla sebe a svět na konci devítky, teda okolo  15-ti a teď bych si nafackovala, že jsem se trápila absurdními blbosti a víc si neužívala. Vyrostla jsem na vesnici a většina vrstevníků  chodila večer do hospody, v pátek na zábavu nebo v sobotu na disku.Já jsem bydlela na intru a měla to štěstí, že jsem celé 4 roky chodila na  akce Hnutí brontosaurus,ze kterých se skvěle přešlo na víceméně soukromé vandry po CELE ČR.Nemyslím čundry s chlastačkou a poblitým kalným ránem, ale báječné jeskyně na Toulovcových maštalích nebo třeba  tady kousek na  Hoštejně...Taky tam bylo spousta skvělých-i méně skvělých lidí- kluků- a seznamování nebylo tak těžké a trapné...při společném něcodělání to šlo tak nějak samo. Taky jsem měla kolem sebe trubičky modelky,ale taky lidi, co jim šlo o něco víc.Za 4 roky jsem se dokázala normálně  bavit skoro s každým, o sebe se postarat- na víkendy  jsem někdy nejezdila domů...a po matuře jsem se potkala s klukem, co jsme spolu v létě 16.rok a zítra slavíme  12. výročí svatby. Jo a zatím  máme spokojené manželství.Nechci poučovat, jen mi tvoje čokocibulové myšlenky trochu připomněly bývalou samu sebe a  teď vím, že to tak nemusí být.Zdraví  Linda.

6 aňa aňa | E-mail | 29. dubna 2012 v 16:02 | Reagovat

Ahoj tak tam bydlím. U stoky pod mostem (přes který se jede ke štandlu) Od jara do podzimu stanují bezďáci a v zimě se stěhují za hypernovu. Hala náhodou ta jer fajn vůbec nechápu proč by se měla bourat.
Ale naše ---------( chtěla bych zde dát horu španělských nadávek i s překladem)
Tu halu chce sbourat aby tam podtavili (a taky že postavili) debilní mcdonald kde je všecko drahé a ještě tam jsou sračky.A taky chtějí postavit nákupní centrum. Frýdek - Místek nedáme!

7 Viollet Viollet | Web | 29. dubna 2012 v 16:45 | Reagovat

[6]: Taky jsem byla nasraná, když postavili mekáč, všude je teď tuna bordela... A na pseudomaso narvané do lepkavé housky a zvadlé zeleniny zalité vábnou tatarkou alá salmonela mě fakt neužije... To, co jsem měla ráda, to už zbourali. Nelíbí se mi, jak se věci kolem mě mění, protože jsem si na ně zvykla a měla k nim vzpomínky... Nákupák tu moc dlouho nevydrží, protože všichni chodí nakupovat k rákosníkům, kteří si za těch pár let přilepšili a tam, v těch dřevěných boudách, kde kdysi prodávali svoje zasrané hadry, teď potkáš tak možná čechy se zeleninou, zatímco oni si přestěhovali prdel do kamenných obchodů. Ale češi si za to můžou sami. :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.